Sports

Triple title for Arnav and double delight for Deevanshi in Chandigarh TT

Punjab News Express | July 14, 2019 08:08 AM

CHANDIGARH: Pelf of Learning Path School and Arnav Aggarwal of Gurukul Global School won the sub junior girls and boys singles category (Under 15 years) by defeating Neha of Manav Mangal High School and Samarth (Gurukul Global School) in the first Chandigarh State Ranking Table Tennis Tournament at the  Government School  Table Tennis Hall in Sector 50 here today.

In the final Pelf defeated Neha of Manav Mangal-21 by 11-13, 11-9, 11-7, 11-7 to claim the sub junior girls singles crown. Arnav Aggarwal (Gurkul Global) bat Samarth Sharma (Gurukul Global)  11-8, 11-7, 11-5 in the sub-junior boys singles title

 In the junior singles category (Under 18 years), Deevanshi of St. Kabir School and Arnav took the better of Vasundhara of Sacred Heart School and Samarth to win the title in their respective girls and boys category.   Deevanshi beat  Vasundhara (Sacred Heart)  11-6, 11-9, 10-12, 11-6 in the junior girls singles title. in the Junior boys singles final, Arnav Aggarwal (Gurukul Global) beat Samarth Sharma (Gurukul Global)  9-11, 11-9, 13-11, 11-8.

Deevanshi and Arnav again won the Youth singles category (under 21 years) by defeating Vibhuti of Carmel Convent School and Shaurya Raj of SD College Sector 32.

Results:   Sub Junior Girls Singles (Under 15 years)

Quarter-finals:   Pelf (Learning Path School) bt Paridhi  11-4, 11-3, 11-2,    Manal (Gurukul Global) bt Arushi  11-8, 11-7, 11-6,    Neha (Manav Mangal-21) bt Hasrat  11-5, 11-7, 11-6,  Soumya (Carmel Convent) bt Teetiksha (Tender Heart School) 11-9, 9-11, 11-8, 11-7. Semi-finals: Pelf (Learning Path School) bt Manal (Gurukul Global)  11-5, 11-8, 8-11, 11-3,  Neha (Manav Mangal-21) bt Soumya  12-10, 9-11, 11-7, 11-9. Final: Pelf (Learning Path School) bt Neha (Manav Mangal-21)  11-13, 11-9, 11-7, 11-7.

Sub Junior Boys Singles (Under 15 years)

Quarter-finals: Arnav Aggarwal (Gurukul Global) bt Vishal (Tender Heart School-33) 11-4, 11-2, 11-5,      Harkirat (Manav Mangal -21) bt Guneet 11-5, 11-6, 11-7,    Samarth Sharma (Gurkul Global) bt Daksh Vinayak 11-2, 11-4, 11-2,   Aariv (Gurukul Global) bt Vaibhav (Tender Heart School-33) 11-2, 11-9, 9-11, 11-7.

Semi-finals:  Arnav Aggarwal (Gurukul Global) bt Harkirat (Manav Mangal-21) 7-11, 11-4, 11-6, 8-11, 11-4,        Samarth Sharma (Gurukul Global) beat Aariv (Gurkul Global) 12-10, 6-11, 11-9, 11-1. Final: Arnav Aggarwal (Gurkul Global) bt Samarth Sharma (Gurukul Global)  11-8, 11-7, 11-5.

 Junior Girls Singles (Under 18 years)

Quarter-finals:     Pelf (Learning Path School) bt Hasrat  11-4, 11-7, 11-5,  Arshita bt Bhavika 11-6, 11-7, 11-6,     Vasundhara bt Himani (Manav Mangal-21)  9-11, 11-6, 11-9, 7-11, 11-3.  Deevanshi bt Himanshi (Manav Mangal-21)  11-3, 11-13, 11-7, 11-2. Semi-finals:  Deevanshi bt Arshita 11-8, 11-7, 9-11, 11-9),  Vasundhara bt Pelf (Learning Path School)  13-11, 11-6, 11-5), Deevanshi (St. Kabir) bt  Vasundhara (Sacred Heart)  11-6, 11-9, 10-12, 11-6,

 Junior Boys Singles (Under 18 years)

Quarter-finals:   Samarth Sharma (Gurukul Global) bt Jashan Antal (Gurukul Global) 11-7, 7-11, 13-11, 7-11, 12-10, Sachit Saini bt Vaibhav 11-5, 11-6, 11-4,  Arnav Aggarwal (Gurukul Global) bt Krish Gupta  8-11, 11-0, 11-6, 11-9,  Vansh Mahajan beat Pawan Singh  6-11, 11-7, 7-11, 11-7, 11-7, 11-7.

Semi Finals:   Arnav Aggarwal (Gurukul Global) bt Sachit Saini 11-6, 11-7, 11-7,  Samarth Sharma (Gurukul Global) beat Vansh Mahajan  11-5, 8-11, 11-9, 11-7. Final:  Arnav Aggarwal (Gurukul Global) bt Samarth Sharma (Gurukul Global)  9-11, 11-9, 13-11, 11-8.

V. Youth Girls Singles(Under 21 years)

Quarter-finals:  Vibhuti (Carmel Convent) bt Neha  (Manav Mangal-21)  11-8, 7-11, 5-11, 11-4, 11-7,  Pelf (Learning Path School) bt Manal (Gurukul Global)  11-6, 17-15, 11-8,  Vasundhara (Sacred Heart School) bt Paavan 11-5, 13-11, 8-11, 12-10,  Deevanshi (St. Kabir) bt Arshita Garg  11-4, 14-12, 15-13.

Semi Finals:   Vibhuti (Carmel Convent) bt Pelf (Learning Path School)  12-14, 9-11, 11-9, 11-6, 11-9, Deevanshi (St. Kabir) beat Vasundhara (Sacred Heart School) 11-9, 9-11, 11-8, 13-11. Final: Deevanshi (St. Kabir) bt Vibhuti (Carmel Convent) 11-5, 13-15, 11-8, 11-9,

VI. Youth Boys Singles(Under 21 years)

Quarter-finals: Sahil Sharma (SD College) bt Jashan Antal (Gurukul Global)  11-7, 11-6, 11-3,    Arnav  Aggarwal (Gurukul Global) bt Ishu Dhingra 11-7, 11-7, 11-4, Shaurya Raj (SD College) bt Rohan Juneja  11-5, 2-11, 11-7, 11-9,  Shaurya Gupta (SRCC) beat Samarth Sharma (Gurukul Global) (3-2) (8-11, 8-11, 11-7, 11-2,. 11-7)

Semi-finals:  Arnav Aggarwal (Gurukul Global) bt Sahil Sharma (SD College)  11-7, 13-11, 4-11, 11-9, Shaurya Raj (SD College) bt Shaurya Gupta  11-8, 8-11, 11-7, 9-11, 11-7. Final: Arnav  Aggarwal (Gurukul Global) bt Shaurya Raj (SD College) 11-8, 9-11, 6-11, 11-7, 11-9.


Have something to say? Post your comment

More Sports News

Opinion Poll

Feedback